…..2016 metais Lietuvos etninės kultūros ugdytojų sąjunga organizavo projektą „Kelionė po Lietuvą“. Projektas vyko nuo birželio iki lapkričio mėnesio. Į projektą įsitraukė virš 30 Lietuvos mokyklų bei gimnazijų. Jame dalyvavo ir Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazijos mokiniai: Donatas Juša (IIG kl.), Albertas Savanevičius (IIG kl.) ir Deimantas Šantrukovas (IIIG kl.). Komandai vadovavo istorijos mokytojas ekspertas Bronislovas Banys.
…..Mokiniai pasirinko du objektus: istorinio paveldo objektą Glitiškių dvarą bei Glitiškių ąžuolą – gamtinio paveldo objektą. Projekto metu mokiniai rinko ne tik istorinę medžiagą apie dvarą bei ąžuolą, bet domėjosi ir legendomis, susijusiomis su šiais objektais. Surinkta medžiaga buvo apdorota, ir mokiniai, remdamiesi ja, sukūrė penkių minučių filmuką apie šiuos objektus, nes to reikalavo konkurso nuostatai. Filmukas buvo parodytas gimnazijos bendruomenei ir nusiųstas į LEKUS.
…..Projektą baigė tik septynios Lietuvos gimnazijos, tarp jų ir Paberžės „Verdenės“ gimnazija. 2016 m. lapkričio 29 dieną mūsų gimnazijos projekto dalyviai vyko į valstybės Saugomų teritorijų Nacionalinį lankytojų centrą prie Kultūros ministerijos, kuriame vyko baigiamoji projekto konferencija. Mokinius pasveikino LSTNLC direktorius Albertas Stanislovaitis bei LEKUS pirmininkė Rūta Čėsnienė. Po sveikinimo žodžių vyko pažintinė edukacinė paskaita – pamoka po centrą, kurią vedė lektorė Onutė Drobelienė. Centras turi moderniausią technologinę įrangą Lietuvoje, todėl įvairiausiais interaktyviais būdais supažindino projekto dalyvius su Lietuvos saugomais kultūriniais, gamtiniais bei istoriniais objektais. Centre galima susipažinti su Lietuvos draustiniais, nacionaliniais parkais, rezervatais, regioniniais parkais, jų simbolika bei sužinoti jų išskirtinius bruožus. Kiekvienam Lietuvos mokiniui būtų naudinga pamatyti šio centro ekspoziciją, kuri moko saugoti gamtą, kultūrinį bei istorinį šalies paveldą. Pažintis su ekspozicija ir jos teikiamomis galimybėmis visiems patiko ir paliko neišdildomą įspūdį.
…..Apžiūrėję centro ekspozicija, gimnazijų, dalyvavusių baigiamojoje projekto konferencijoje, mokiniai pristatė savo pranešimus apie pasirinktus objektus. Po pristatymų vyko dokumentinio filmo, sukurto pagal visų gimnazijų atsiųstus filmukus, peržiūra. Vėliau – apdovanojimų ceremonija: padėkos raštai buvo įteikti visiems projekte dalyvavusiems mokiniams bei mokytojams, o gimnazijų bibliotekoms buvo padovanota vertingų knygų. Labai gera buvo matyti laimingus ir pakiliai nusiteikusius mokinius. Jie išties turėjo kuo džiaugtis – savo darbo rezultatais.
…..Jeigu LEKUS tęs projektą, mūsų, Paberžės „Verdenės“ gimnazija, ir toliau jame dalyvaus, nes kultūrinio bei istorinio paveldo paminklų Paberžės apylinkėse, apie kuriuos turėtų sužinoti visa Lietuva, išties yra nemažai.
…..
Vilniaus r. Paberžės „Verdenės“ gimnazijos
istorijos mokytojas ekspertas Bronislovas Banys